Realizacja
Operacja pod tytułem:
„Innowacyjne rozwiązania w produkcji rolniczej sposobem na wzrost konkurencyjności na rynku, odbudowę bioróżnorodności oraz mitygację zagrożeń klimatyczno-środowiskowych”.
Realizacja operacji obejmuje:
Wskazanie sposobów na odbudowę bioróżnorodności i tworzenie agroekosystemów.
Upowszechnianie idei upraw współrzędowych, jako jednej z form agroleśnictwa.
Podejmowanie działań na rzecz pobudzania aktywności biologicznej gleb w połączeniu ze wzrostem zawartości substancji organicznych.
Kreowanie naturalnych metod podnoszenia odporności roślin na choroby i szkodniki oraz anomalie klimatyczne.
Lansowanie produktów biotechnologii i probiotechnologii, w tym m.in. biopreparatów i biostymulatorów glebowych.
Propagowanie technologii upraw i działań zwiększających możliwości akumulacji CO2 w glebie oraz umożliwiających mitygację zagrożeń klimatyczno-środowiskowych.
Poszerzenie zabiegów agrotechnicznych o działania i środki/preparaty niwelujące problem braku wody, lansowanie programu – „stop susza”.
Maksymalne wykorzystanie substancji organicznych, w tym zaaktywoawnych biologicznie do nawożenia gleb (ograniczenie ilości odpadów przekazywanych na składowiska).
Budowanie bioróżnorodności dla zapewnienia ciągłości w bazie pożytkowiej dla zapylaczy – tworzenie pasów i remiz roślin pyłko i nektarodajnych.
Postscriptum
Podejmowane działania zostały zauważone przez lokalną społeczność.
W Plebiscycie Ekologicznym „As Ekologii” organizowanym przez Zarząd Powiatu Namysłowskiego Józef Rogalski - lider Konsorcjum otrzymał tytuł „Namysłowski As Ekologii” i został wyróżniony statuetką „Złote Jabłko Ekologii”.
Kapituła Plebiscytu Asy Ekologii w uzasadnieniu uznała, iż wyróżnienie zostało przyznane za podejmowanie szeregu działań zmierzających do podniesienia świadomości wśród społeczności o znaczeniu ochrony środowiska, w tym o konieczności poszanowania energii, wody oraz zachowania bioróżnorodności.